Międzynarodowa Konferencja pt. „Nowoczesna Metoda Nauczania Matematyki”

Międzynarodowa Konferencja pt. "Nowoczesna Metoda Nauczania Matematyki"

4 listopada w Edukacyjnym Inkubatorze Przedsiębiorczości odbyła się Międzynarodowa Konferencja pt. „Nowoczesna Metoda Nauczania Matematyki”, która skierowana była do nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz nauczycieli klas I-III.

Konferencja rozpoczęła się od wykładu oraz warsztatów poprowadzonych przez panią Barbarę Schindelhauer- współautorkę bestsellerowego niemieckiego podręcznika „Numberland” (75+ tys. egzemplarzy sprzedanych do 2022 r. i nadal w druku).

 

 „Numberland” łączy odkrycia z badań nad pracą mózgu, psychologii rozwoju człowieka, nauk oświatowych i dydaktyki. Jest spójnie zaprojektowana z perspektywy dziecka i dzięki temu rozważa, jak małe dzieci postrzegają świat, bazuje na tym, co już wiedzą, co mogą zrozumieć, co polubić. Dlatego tak wysoce motywuje dzieci i bardzo dobrze działa.

 

Metoda nauczania matematyki, która została opracowana przez Barbarę pomaga najmłodszym w zbudowaniu solidnych podstaw do zrozumienia cyfr i liczb. Rozwija kluczowe kompetencje rozwojowe takie jak: mówienie, motoryka, kreatywność, muzykalność, socjalizacja, motywacja do uczenia się, wiara we własne siły, a także zdobywanie i utrwalanie ogólnej wiedzy dzieci o świecie liczb.

 

Podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z dostępnymi rekwizytami, które w połączeniu z książką tworzą kompletną pomoc dydaktyczną.

W drugiej części spotkania wystąpiła pani Agnieszka Unczur- Tracińska, nauczycielka z przedszkola w Łodzi, która już od kilku lat korzysta ze wspomnianej metody. Podczas wykładu pokazała, jak poszczególne pomysły zabaw zawarte w książce można płynnie łączyć z większymi projektami lub wykorzystać jako pojedyncze elementy w codziennym procesie nauczania. Słuchacze dowiedzieli się, jak poprzez wykorzystanie interesujących opowiadań, pięknych piosenek i zabaw dostosowanych do wieku dzieci można w atrakcyjny sposób wytłumaczyć matematyczne zależności, zachęcić maluchy do ich zgłębiania oraz poprzez zabawę pokazać dzieciom piękno matematyki.

 

Motywujący wykład „Kwalifikacje współczesnych nauczycieli i ich rola w procesie edukacji” oraz warsztaty poprowadzone przez dr Elżbietę Sternal- Rektor Uczelni Lingwistyczno- Technicznej w Przasnyszu były ostatnim blokiem konferencji.

Było to inspirujące, przekazujące mnóstwo wiedzy oraz pozytywnej energii spotkanie.
Konferencja był niezwykle ciekawym doświadczeniem, a wykłady i warsztaty stały się motywacją do wypróbowania tej innowacyjnej metody nauczania matematyki.

Pozostałe aktualności: